На виконання доручення Кабінету Міністрів України від 02.04.08 №569 р з метою удосконалення організації роботи щодо формування плану-графіка проведення перевірок суб’єктів господарювання та забезпечення об’єктивності і прозорості при проведенні перевірок ДПА України розроблено проект постанови Кабінету Міністрів України „Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику господарської діяльності, та періодичності проведення планових заходів, що здійснюються органами державної податкової служби”.
Затвердження загальних критеріїв надасть можливість податковим органам чітко розподілити суб’єктів господарювання за ступенями ризику та запровадити механізм визначення першочерговості проведення планових перевірок суб’єктів господарювання щодо яких існує велика вірогідність недоплати або приховування об’єкта оподаткування.
Передбачається, що суб’єкти господарювання, які перебувають на обліку в податкових органах, розподілятимуться органами державної податкової служби за високим, середнім та незначним ступенем ризику їх господарської діяльності щодо несплати податків та зборів (обов’язкових платежів).
Розподіл за ступенями ризику здійснюватиметься на підставі наявних критеріїв, а також з урахуванням фіскальної важливості суб’єктів господарювання (оцінки суб’єктів господарювання щодо рівня максимально можливих податкових зобов’язань по податках та зборах до бюджетів усіх рівнів від ведення господарської діяльності), рівня податкової віддачі, податкової поведінки, виду економічної діяльності та наявності інформації від третіх осіб про можливі порушення. Рівень податкової віддачі визначатиметься розрахунково окремо по податку на прибуток, по ПДВ, податку з доходів фізичних осіб та страховій галузі.
Критерії розподілу суб’єктів господарювання за ступенем ризику у сфері оподаткування встановлюються з метою проведення оцінки рівня можливого приховування чи мінімізації сплати податків та зборів, а також безпідставно заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість.
З метою визначення критеріїв проводитиметься розподіл суб’єктів господарювання на групи з відповідними ознаками (суб’єкти господарювання – юридичні особи, у тому числі банківські установи, страхові компанії, інші фінансові небанківські установи; суб’єкти господарювання – фізичні особи).
За результатами опрацювання критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику господарської діяльності, проводитиметься планування перевірок з урахуванням ч.2. ст. 111 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”.
У разі віднесення суб’єкта господарювання до високого ступеня ризику, прийматиметься рішення про організацію планової перевірки такого суб’єкта господарювання протягом наступного кварталу.
Якщо суб’єкт господарювання буде віднесено до середнього ступеня ризику, то рішення про організацію планової перевірки такого суб’єкта господарювання протягом наступного кварталу прийматиметься лише за наявності додаткової інформації з внутрішніх та зовнішніх джерел, яка може прямо або опосередковано свідчити про заниження платежів або сплату податків не в повному обсязі.
У разі віднесення суб’єкта господарювання до незначного ступеня ризику планова перевірка такого суб’єкта господарювання у наступному кварталі проводиться, якщо він є постачальником та/або покупцем суб’єкта господарювання, який віднесений до високого та середнього ступенів ризиків.
Проект постанови Кабінету Міністрів України „Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику господарської діяльності, та періодичності проведення планових заходів, що здійснюються органами державної податкової служби” та аналіз впливу цього регуляторного акта розміщені на веб-сайті Державної податкової адміністрації України (www.sta.gov.ua) в підрозділі „Проекти нормативно-правових актів” розділу „Регуляторна політика”.
Зауваження та пропозиції до проекту зазначеної постанови від фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань приймаються упродовж одного місяця з дати оприлюднення проекту на адресу розробника: поштову – 04655, МПС, м. Київ – 53, Львівська площа, 8, ДПА України, Департамент податкового контролю юридичних осіб, електронну – oandrushko@sta.gov.ua.
Зауваження та пропозиції також можна надсилати на адресу Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва: поштову – 01011, м. Київ, вул. Арсенальна, 9/11 й електронну – mail@dkrp.gov.ua.
Версія для друку